Grudzień 2015

Substancja transformująca 
12 grudnia – 30 grudnia 2015, Galeria Nad Wisłą, Toruń, kurator: Marian Stępak

W czym jest obecna, gdzie możemy ją poczuć, znaleźć, doświadczyć. Co sprawia, że rozlewa się w nas ciepłem, ożywia nas, czasem jednym słowem, zdaniem, wierszem, widokiem. Czasem jest jak chwila, krótkotrwała, przechodzi przez nas jak prawdziwe natchnienie. Przelotna, spokojna, cicha, jest jak oddech, czasem nawet bliższa… Jest obrazami, pamięcią, chwilą teraźniejszą, jest tu i teraz. Jest intuicją, przewidywaniem, uważnym słuchaniem, kobiecą duszą, zrozumieniem. Ciekawością nowego, nieznanego, tajemniczego.

Ma w sobie lekarstwo na wszystko. Jest jak rozgwieżdżona noc. Budzi do istnienia, do obecności, do każdej chwili życia. Wie gdzie nasz rozwój potrzebuje pójść. Każe doceniać nam nasze ciało, serce i umysł.

Zaufaj jej, zatrzymaj się, poczuj ciszę, otwórz swoją skórę, umysł, serce, wszystko co w tobie jest… Pozwól, żeby twoje ciało poczuło jej smak. Istnienie jest domem, stałym i niezmiennym. Niebo jest twoją głową, powietrze oddechem, ziemia skórą – wszystko jest bliskie. Piękno, dobro, satysfakcja. Dopóki spoczywasz w wolności, która jest nieskończoną pełnią, jesteś światem. Substancja transformująca jest jego źródłem i jego światłem jednocześnie.