new

2017 PAŹDZIERNIK
Magdalena_Gryska_Obrazy_Mesmeryczne_wystawa_plakat_MBWA_2017
zapraszam na wystawę
Obrazy mesmeryczne
19 października – 17 listopada 2017, Galeria MBWA, Leszno

2017 WRZESIEŃ
PLAKAT
zapraszam na wystawę
Obrazy mesmeryczne
15 września – 6 października 2017, Galeria Wieża Ciśnień, Konin

2017 LUTY
16602573_1237614339659880_2334386900505460379_n16649218_1237614282993219_2496717898545939013_n
The Eagle has landed: Apollo 11–next step
25 luty – 25 marca 2017, Ausstellungszentrum Pyramide, Berlin, Niemcy
Mail-Art ∙ Collages ∙ Paintings ∙ Installations ∙ Video
An international art project with works by 157 artists from 35 countries.
Invitation to the opening
Introduction: Wojciech Różyński (Curator)
Music: DUBSPACE // BLUM, experimental soundscapes
Duration of the exhibition: 25 February to 25 March 2017
„The television transmission of the landing on the moon in 1969 was watched by almost 600 million people worldwide. 2014, 45 years later, the Polish artist and curator Wojciech Różyński published an open call in the internet inviting to recall this historic event with artistic means. Established and unknown artists from all corners of the world participated. They sent him mail art, photographic works, collages, paintings and installations. The exhibition shows how the impact of the event has inspired individual visions in manifold ways. Commander Neill Armstrong who was the first man to step out on the moon expressed the overwhelming feeling with the much-cited saying: One small step for a man, one giant leap for mankind.
A major focus of the presentation in Berlin-Hellersdorf are larger paintings, photographic works, objects and installations.
The exhibition has so far been shown in the Gallery Dzialan in Warsaw in 2014, then in the BWA Gallery in Zielona Gora and the Wozownia Gallery in Torun in 2015 and last during the annual festival at the Culture House in Podkowa Lesna in 2016.”
Gisela Weimann

 2016 MAJ
015
The Eagle Has Landed: Apollo 11 – 45 Years Later. Orzeł wylądował: Apollo 11 – 45 lat później
8 maja -11 czerwca 2015, Galeria Wozownia, Toruń, kurator / curator: Wojciech Różyński
Dla wystawy, która była przygotowywana 2 lata temu, bezpośrednim impulsem była 45 rocznica lądowania człowieka na księżycu. Strategia organizacyjna nawiązuje do mail-artu. Dlatego – mimo, że na zaproszenie odpowiedziało ponad 140 artystów z całego świata, a ekspozycję budują różne formy kompozycyjne (m.in. prosty druk informacyjny, kolaż, ksero, wideo, fotografia) – ma ona charakter kameralny, a każda praca to inna historia.
Artyści, którzy odpowiedzieli na zaproszenie kuratora odnieśli się w swoich pracach bezpośrednio do tytułowego wydarzenia: są więc na wystawie kosmonauci, makiety, przestrzeń kosmiczna, Księżyc… Są też prace, których autorzy nawiązali do bezpośredniego przekazu telewizyjnego, do rozwoju komunikacji medialnej. I są też prace wspominające ten historyczny moment w perspektywie osobistej – co jest o tyle ciekawe, że na wystawie można zobaczyć prace z Armenii, Chin, Kolumbii, Argentyny, Brazylii, Meksyku…

2016 KWIECIEŃ 

plakat

zapraszam na wystawę
Plastry
22 kwietnia – 14 maja 2016, Galeria Wieża Ciśnień, Konin
PLASTRY to kolejna odsłona spotkania artystów, których łączy podobne myślenie o sztuce. Wystawa ta jest wynikiem współpracy, przyjaźni, wspólnych działań artystów, których twórczość wywodzi się z rozmaitych obszarów sztuki. To próba poszukania wspólnego języka i uzupełnienia wzajemnych wypowiedzi.
Prezentacja ta to niecodzienna, wyjątkowa, swobodna improwizacja, w kontekście specyfiki architektury miejsca, wymykająca się sztywnemu podziałowi na malarstwo, grafikę czy rzeźbę.
Artyści biorący udział w wystawie na co dzień związani są z Zieloną Górą, gdzie pracują w Instytucie Sztuk Wizualnych, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzą zajęcia ze studentami w zakresie malarstwa, rysunku, intermediów, warsztatów artystycznych, szkła. Są aktywnymi animatorami życia artystycznego w Zielonej Górze. Planowany jest również autorski katalog Piotra Czecha, który dopełni ideę wystawy, noszącej tytuł ważący, scalający biorących udział w wystawie artystów.
W wystawie biorą udział artyści:
Radosław Czarkowski
Agnieszka Graczew – Czarkowska
Magdalena Gryska
Helena Kardasz
Paulina Komorowska-Birger
Alicja Lewicka
Patrycja Wilczek – Sterna

2016 KWIECIEŃ 
plakat-wystawa
zapraszam na wystawę
Cudze kolekcje
8 kwietnia – 16 kwietnia 2016, Galeria Wieża Ciśnień, Konin
CUDZE KOLEKCJE to wystawa będą wynikiem współpracy kuratorów z dwóch rożnych obszarów sztuki, muzyki i plastyki. To próba poszukania i uzupełniania się tych działań. Jako że, celem RESTYTUCJI jest przedstawienie dokonań wykonawców rezygnujących z dosłowności przekazów, celem wystawy byłoby uzupełnienie o kontekst wizualny prezentacji, wobec elektroakustycznych instrumentów elektronicznych, akustycznych dźwięków oraz dźwięków znalezionych. Zaprosiłam do wystawy absolwentów trzech rożnych uczelni artystycznych, by sprowokować ich do działania w kontekście swobodnej muzycznej improwizacji.
kuratorka: Magdalena Gryska
W wystawie biorą udział artyści:
Konrad Juściński Uniwersytet Artystyczny, Poznań
Dawid Marszewski Uniwersytet Artystyczny, Poznań
Agata Polny Wydział Sztuk Pięknych, UMK Toruń
Katarzyna Rumińska Wydział Sztuk Pięknych, UMK Toruń
Cezary Bednarczyk Instytut Sztuk Wizualnych, UZ, Zielona Góra
Marta Meuss Instytut Sztuk Wizualnych, UZ, Zielona Góra
Małgorzata Dobrucka Instytut Sztuk Wizualnych, UZ, Zielona Góra
Iza Sak Instytut Sztuk Wizualnych UZ, Zielona Góra
RESTYTUCJE to czwarta odsłonę spotkań z artystami i dźwiękiem. Dwa wieczory wypełnione atmosferą twórczego obcowania z muzyką poszukującą i wykonawcami, których działania są zazwyczaj trudne do jednoznacznej kategoryzacji. Niecodzienne instrumentarium, elektroniczne eksperymenty dźwiękowe, swobodną improwizację, wykonania w duchu estetyki usterek, realizacje odwołujące się do nurtu ambient/drone music, autorskie łączenie dźwięku z obrazem podczas koncertów, specyfikę architektury miejsca wystąpień.
Kurator: Marcin Olejniczak

2015 GRUDZIEŃ 


Zapraszam na wystawę
Substancja transformująca 
12 grudnia – 30 grudnia 2015, Galeria Nad Wisłą, Toruń, kurator: Marian Stępak
W czym jest obecna, gdzie możemy ją poczuć, znaleźć, doświadczyć. Co sprawia, że rozlewa się w nas ciepłem, ożywia nas, czasem jednym słowem, zdaniem, wierszem, widokiem. Czasem jest jak chwila, krótkotrwała, przechodzi przez nas jak prawdziwe natchnienie. Przelotna, spokojna, cicha, jest jak oddech, czasem nawet bliższa… Jest obrazami, pamięcią, chwilą teraźniejszą, jest tu i teraz. Jest intuicją, przewidywaniem, uważnym słuchaniem, kobiecą duszą, zrozumieniem. Ciekawością nowego, nieznanego, tajemniczego.
Ma w sobie lekarstwo na wszystko. Jest jak rozgwieżdżona noc. Budzi do istnienia, do obecności, do każdej chwili życia. Wie gdzie nasz rozwój potrzebuje pójść. Każe doceniać nam nasze ciało, serce i umysł.
Zaufaj jej, zatrzymaj się, poczuj ciszę, otwórz swoją skórę, umysł, serce, wszystko co w tobie jest… Pozwól, żeby twoje ciało poczuło jej smak. Istnienie jest domem, stałym i niezmiennym. Niebo jest twoją głową, powietrze oddechem, ziemia skórą – wszystko jest bliskie. Piękno, dobro, satysfakcja. Dopóki spoczywasz w wolności, która jest nieskończoną pełnią, jesteś światem. Substancja transformująca jest jego źródłem i jego światłem jednocześnie.

2015 LISTOPAD
12219537_1043916018985766_1276698298248246789_n
Interpretacja – układ zamknięty, układ otwarty
14 listopada – 9 grudnia 2015, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl,
kuratorzy; prof. Andrzej Gieraga prof. Małgorzata Dobrzyniecka Kojder
Kuratorzy wystawy mają zaszczyt zaprosić do kolejnego projektu wystawienniczego pod tytułem „Interpretacja – układ zamknięty, układ otwarty”. Warunkiem udziału w wystawie jest zaprezentowanie dwóch prac małego formatu (30 x 30 cm), tak jak w poprzednich projektach (Symetria i asymetria”, „Geometria i metafora”, „Konstrukcja i dekonstrukcja”), który to format okazał się atutem w pokazach zbiorowych. Artysta przyjmujący nasze zaproszenie ma swobodę wykładni swojej sztuki w zminiaturyzowanej formie w myśl słów Władysława Tatarkiewicza „Sztuka to odtwarzanie rzeczy, bądź konstruowanie form, bądź wyrażanie przeżyć, jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania, jest zdolny zachwycić, bądź wzruszyć, bądź wstrząsnąć”. Mamy nadzieję, że powyższy cytat daje szeroki wachlarz wypowiedzi.
Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl

2015 SIERPIEŃ
208_613792987417755572_n
The Eagle Has Landed: Apollo 11 – 45 Years Later. Orzeł wylądował: Apollo 11 – 45 lat później
7 sierpnia – 30 sierpnia 2015, Galeria BWA, Zielona Góra, kurator / curator: Wojciech Różyński
45 lat temu, 21 lipca 1969 roku Neil Armstrong opuścił moduł księżycowy Apollo 11 i stanął na powierzchni Księżyca. To właśnie wtedy padły słowa: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. To był jeden z przełomowych momentów w dziejach ludzkości.
Ale lądowanie człowieka na Srebrnym Globie dla wielu pozostaje też najpiękniejszym momentem telewizji i mediów w ogóle. Z perspektywy czasu wielu uważa, że amerykański program podboju Księżyca, nie przyniósł ludzkości wymiernych korzyści, ale do dziś pozostaje triumfem ludzkiej nauki i przykładem zaangażowania i ofiarności jego uczestników. Na zaproszenie odpowiedziało 124 artystów z 30 krajów z Europy, Azji, obu Ameryk, Australii.
Galeria BWA, Zielona Góra

2015 MAJ
apollo
The Eagle Has Landed: Apollo 11 – 45 Years Later. Orzeł wylądował: Apollo 11 – 45 lat później
8 maja – 11 czerwca 2015, Galeria Działań, Warszawa, kurator / curator: Wojciech Różyński
Artysci: Ağar Meral (TR), Aguiar Fernando (PT), Alekyan Karen (AM), Ansesson D,R, Jerry (SE), Babenko Dmitry (RU), Baroni Vittore (IT), Bathes Keith (UK), Baur Horst (CN), Bayer Hanna (DE), Belles Marta (ES), Bericat Pedro (ES), Bielesz Magda (PL), Bloch Mark (USA), Bondioli Guido (GT), Borowa Dorota (PL), Bossi Cecilia (IT), Bryzek Izabella (UK), Bucci Rossana (IT), Castello Mayol Antonia (ES), Chamczyk Izabela (PL), Chiarlone Bruno (IT), Chrysler Chad (JP), Culla Daniel de (ES), Curyło Julia (PL), Dame Mailarta (CA), Davalli Daniele (IT), Derkacz Jerzy (PL), Diotallevi Marcello (IT), Duchowski Maciek (PL), Dudek Durer Andrzej (PL), Dzierzon Petra (DE), Fafard-Marconi Elaine (CA), Femenias Victor (CL), Fiammingo Paticia (FR), Fierens Luc (BE), Firląg Magdalena (PL), Franzen Piet (NL), Frydrych Michał (PL), Fuhrken Christoph (DE), G Anabela & C Bruno (PT), Gajewski Mariusz (PL), Geminiani Ruth G (AR), Grandinetti Claudio (IT), Grisellcolor Art. (MX), Groenendaal Rinus (NL), Groh Klaus (DE), Grudzień Adam (PL), Grundmann Elke (DE), Gryska Magdalena (PL), Halbritter Roland (DE), Hamilton Zahary Scott (USA), Held John jr. (USA), Helsingor Fleur (USA), imagineparb Maria Antonia (BR), Jansen Thomas Nondh (NL), Jastrzębski Adam (PL), Jimenez Miguel (ES), Kaczorowska Barbara (PL), Karapuda Arkadiusz (PL), Kepçe Öznur İleri (TR), Kieliszczyk Agnieszka (PL), Kobayashi Makoto (JP), Koterlin Rostyslav (UA), Kraus Wolfgang (DE), Kuestermann Peter (DE), Lakner Susanna (DE), Lazcano Diego Axel (AR), Lewin-Stern Carmen (DE), Łuczaj Wiesław (PL), Maggi Ruggero (IT), MALOK (USA), Mattila-Tolvanen Anja (FI), Mediavilla Jose (USA), Miao Liu (CN), Miittendorf Henning (DE), Mistrzak Michalina (PL), Mitan Andrzej (PL), Moraczewska Irena (PL), Morandi Emilio (IT), Murphy Peter (AU), Nikonova Aletina (RU), Ojda Fredo (PL), Olbrich Jurgen O (DE), Oronzo Liuzzi (IT), Pacheco Lilian (BR), Pasikowska-Pilecka Anita (PL), Pellejero Paula (AR), Pergolesi Ilaria (IT), Petrolpetal (ZA), Pianowski Fabiane (BR), Pinter Klaus (AT), Poclage Poul (DK), podpis nieczytelny (PL), Restrepo Tulio (CO), Rex Monica (USA), Rolfe Nigel (IE), Romanin Sabina (IT), Romeo Claudio (IT), Ronchetti Irene (AR), Rożnowska Agnieszka (PL), Różyński Wojciech (PL), Sakowski Piotr (PL), Sassu Antonio (IT), Scalin Mim Golub (USA), Schmidt Sandra Simona (DE), Sclaunich Renato (IT), Shannon D.C. (USA), Smuga Kamil (PL), SNAPPY (CA), Soberanes Alcalde Jose (MX), Solimini Renata (IT), Sordi Alberto (IT), Sousa Pere (MX), Strada Giovanni, Renata (IT), Suede Lunar (CA), Sullivan Jill Halbach (USA), Summers Rod (NL), Suwalska Dorota (PL), Szuszkiewicz Michał (PL) Szymańska Marzenna (PL), Telaro Rino (IT), Testori Camilla (IT), The Celestial Scribe (BR), Thornton Alejandro (AR), Tiilila Paul (FI), Tomaszczuk Zbigniew (PL), Torraco Giuseppe Luca (IT), Tucker Arlene (TW), Tursoluk Hilal (TR), Tymkiv Lubomyr (UA), VanHissenhoven Marie-Laure (IT), Volosiuk Svetlana (BY), Walasek Jan (PL), Wałęka Robert (PL), Wilson Bruce (CA), Wilson Jaequeline (CA), Wintzer Marie (JP), Wiśniewska Natalia (PL), Wojciechowski Krzysztof (PL), Wood Reid (DE), Yaremak Myroslav (UA), Zsubori Ervin (HU), Zvizhynskyi Anatoliy (UA)

2015 CZERWIEC
zaproszenie
zapraszam na wystawę
Wybór
12 czerwca – 27 czerwca 2015, Galeria CKiS Wieża Ciśnien, Konin
autorzy: Cezary Bednarczyk, Jolanda Jeklin, Karolina Lipińska, Paula Malewska, Katarzyna Muzolf, Alina Sadecka, Iza Sak, Nina Stefaniak, Katarzyna Skorupska, Daria Tomczak, Aleksandra Wojnowska_zapraszają na wystawę studentów Instytutu Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny UZ w Zielonej Górze . Malarstwo to sztuka swobodnie dryfujących wysp, jak to nazwał Jerzy Ludwiński, to wyraz osobistych wypowiedzi, to budowanie osobowości artystycznej z podstawowych doświadczeń warsztatowych, w tym wypadku z malarstwa, przechodzących w poszukiwanie własnych środków wyrazu. Wystawa Wybór, to idea która powstała w trakcie pracy ze studentami w Pracowni Malarstwa 207 ISW w Zielonej Górze. Początkowo pomysł dotyczył prezentacji wyłącznie prac powstałych w pracowni, następnie ewoluował i poszerzył się o ideę zaproszenia studentów z innych pracowni… ze spontanicznej inicjatywy powstał zestaw prac, kolekcja różnorodnych form wypowiedzi, różnych sposobów postrzegania świata.

foto: Helena Kardasz, Marek Lalko